הגבעה הסודית: גבעת השבשבת – גבי זוהר

גם צעד אחד מתחיל באלף מטרים (טיולים קרוב לבית)

אי שם בראשית שנות התשעים התגוררתי בשכונת רמות ספיר, שכונה סתמית באמצע הדרך עם שני רחובות, סופרמרקט אחד וחנות למימכר דגים. אהבתי לקחת את תומצ׳יק בני הצעיר, אז בתחילת דרכו, לטיולי שקיעה לגבעה סודית סמוך לשכונת זיו. מי שהכיר את הגבעה היו כמה נרקומנים שחיששו את ריאותיהם לדעת, כמה הומלסים שהתכנסו לפנות ערב על המדשאה מתחת לעץ אורן רב זכויות. התחמשתי בכמה שקיות חטיפים עם דגש על במבה ויצאנו, אבא ובן, לדרך של כ-15 דקות לגבעה הסודית. בטבורה של הגבעה מבנה אבנים מסותת ועגול, מעין תאטרון פתוח, המאפשר פעילות של תנועות הנוער וחוגגי ל״ג בעומר או סתם ישיבה בטלה מול שקיעה או זריחה המעניקה נוף פנורמי של 360 מעלות כולל נמל, גבעות אלונים בקרית טבעון, השלוחה הצפונית של הכרמל עד לאוניברסיטה, שכונת נוה שאנן. אהבנו – הילד ואביו – לטייל בגבעה הקסומה עד ירידת קרנה של השמש.

גינה קהילתית מפתיעה

שלשום חזרתי לגבעה וגיליתי שעמוד הברזל המחזיק שבשבת רוח שהניעה שאיבת מים מבור מים חצוב בראש הגבעה, עמוד שהעניק לגבעת המייסדים את הכינוי ״גבעת השבשבת״ הוסר ממקומו, אבל מצאתי מודלים של שבשבת בגינה הקהילתית, בשיפולי הגבעה, שהיא היפה בגינות הקהילתיות שראיתי מעודי. הרעיון של גינה קהילתית הוא מקסים, גינה שהיא מרכז קהילתי וולונטרי, מגדלים כאן משלפח ועד פאפאיה, פינת סיפור ושולחן לפיקניק. הצמחיה המעטרת את גבעת השבשבת היא ברובה חורש ים תיכוני טבעי ונטיעה תרבותית צנועה.

גבעת השבשבת

את הדרך לגבעה התחלתי, הפעם, על פי הנחיות האתר של ״שביל חיפה״, במעגל התנועה הסמוך לישיבה חרדית תוססת שבניה נוהגים לפקוד את הגבעה כמו גם בעלי הכלבים בשכונה, רחוב המחבר את רחוב פנחס ראם לרחוב ברל(כצנלסון). ההמשך של פנחס ראם במגמת עליה מעבר למעגל התנועה מכונה מנדלי מוכר ספרים ולשם, בעליה החדה, מועדות פנינו. הגעתי לגן המייסדים – מייסדי שכונת נוה שאנן. החורשה במקום נשתלה עת מלאו לשכונה 50 שנה. זה היה בשנת 1972, ללמדנו שהשכונה נוסדה בשנת 1922. בראש הגבעה ניצב בעבר עמוד מוזר וחלוד. העמוד העניק לגבעה את שם החיבה שלה – "גבעת השבשבת", על שם שבשבת הרוח שהתנוססה בעבר בראש העמוד והניעה משאבת מים. מראש הגבעה נוף מעניין לשכונות של המורדות הצפון-מזרחיים של רכס הכרמל החיפאי.

הדרך חזרה הביתה

מראש הגבעה נרד חזרה ובצומת השבילים הראשון נפנה ימינה במורד. בצומת הבא שמאלה עם השביל אשר יובילנו חזרה לרחוב מנדלי מוכר ספרים. נלך בו צפונה. נפנה ימינה לרחוב של"ג (שמואל ליב גורדון), ממנו ימינה לש. בן ציון, שמאלה לגנסין ושמאלה לפרוג. המיני-מבוך הזה יקח אתכם דרך מרקם בנוי מעניין במיוחד של בתים בני שתי קומות המזכירים מגורים בקיבוץ ונבנו בזמנו עבור סקטורים שונים של עובדים .

זיכרונות של סוברו

ירדתי לרחוב אז״ר שהוא רחוב חמוד ללא מוצא וקיצרתי בשביל החולף בין הבתים לרחוב ברל ההיקפי שעובר עכשיו מתיחת פנים רצינית במסגרת פינוי בינוי. בדרך חזרה לשכונת זיו הבחנתי בשלט הנצחה, המעיד, שיצחק רושסטר ורעייתו עליהם השלום תרמו לבניית קיר ומדרגות ברחוב. פעם ראשונה שפגשתי אנשים שמנציחים עצמם על קיר וגרם מדרגות המחברים כביש למבנה מגורים. ניחא.


נזכרתי שפעם, בחזית השופרסל, מכרתי את מכונית הסוברו החבוטה שלי, הראשונה בחיי, שקניתי מפיצויי העזיבה של הקיבוץ וקניתי תמורתה סוברו חבוטה אחרת . מחר נלך לבקר חבר ברחוב כספרי.

תהיו חברתיים :)
בפייסבוק
בטוויטר
במייל

לסיורים קרובים

ליצירת קשר

עוד מהבלוג