הגלריה של ולריה – ראיון

אחת האושיות הכי מרתקות בסצנת האמנות והתרבות בחיפה היא ללא ספק האוצרת העצמאית ולריה גסלב. פעמיים נפגשתי איתה לראיון ופעמיים גלשנו לשיחות ברומו של עולם כי כל כך מעניין לשוחח איתה. אבל הפעם הזו נשבעתי בי שהראיון הזה בוא יבוא. ויפורסם. במיוחד משום שולריה היא מסוג האנשים שאסור לפספס ולכם תהיה הזדמנות מדהימה לפגוש אותה בגלרית הפופאפ שהיא פותחת ביום שישי הקרוב (22.9) ברחוב העצמאות 7 (ממש מול פאטוש גלרי בר). הגלריה תהיה פתוחה לשבועיים בלבד ותארח עבודות של שמונה אמניות ואמנים חיפאיים משובחים וגם אירועים שונים שעליהם תבוא הודעה בהמשך. 

היי ולריה, מה שלומך בימים אלה?

אני פותחת גלריה וזה מאוד מרגש ומפחיד אותי. הטייק ואן של הגלריה הזו הולך להיות בחגים והפתיחה ב 22.9 עד סוף סוכות (8.10). זו התגשמות חלום גדולה בשבילי. הרבה זמן שאני רוצה שיהיו לי חלל וגלריה ואפשרות למכור עבודות של אמנים חיפאים. יש פה המון יצירה מהממת שיושבת בסטודיואים של אמנים והיא לעיתים נדירות אפילו עולה על קירות של תצוגה – במוזיאונים או בגלריות. גם אין כל כך הרבה מרחבים כאלו בחיפה ואני חושבת שיש פה פוטנציאל לייצר לרגע מרחב שהוא גם מעניין לתצוגה של מה שקורה פה עכשיו וגם לקנות את זה הביתה, להכניס יותר אמנות לקירות שלנו, לשמוע את הסיפורים שמאחורי האמנות. אז זה החזון, למכור אמנות חיפאית באווירה נחמדה, מכובדת ולייצר מקום בשבילי.

ולריה גסלב צילום: עומר מוזר

אנחנו יושבות כאן ברחוב הנמל מול פטוש והייתה פה חברת פיננסיים. הבנתי שהכל פה היה תאים, קיוביקל'ס כאלו. תוכלי לספר לי קצת על החבר'ה שהגיעו לחלל, איך התחברת אליהם ואיך נולד הרעיון?

אני דוגרת על החזון הזה זו השנה השנייה ועשיתי בשנתיים האלה הרבה פרויקטים עם הטכניון – השקתי את התערוכה האחרונה שלי ביוני, נחתי קצת והחלטתי שהגיע הזמן ללכת על החלום הגדול – אני בדיוק אהיה בת 40 ובשבילי זאת מתנת יום הולדת לעצמי במקום לנסוע לחו"ל או לקנות משהו – אני קונה לעצמי גלריה. אז התחלתי לחפש – באוגוסט יצאתי לדרכים ומאוד רציתי לעשות את הגלריה בבן גוריון (המושבה הגרמנית, נ.ס) וחיפשתי ובזמן שאני מחפשת שם יוצר איתי קשר צלם חמוד בשם וניה שהכרתי אותו במסיבת נובי גוד אצל אנה לוקשבסקי בסטודיו. הוא הגיע ממוסקבה בדיוק ולא ידע מה הוא עושה. הוא סיפר לי שיש לו חלום לפתוח סטודיו לצילום איכותי שהוא בעצם ישכיר לחברות של הפקות ופתאום בזמן שאני מחפשת חלל בבן גוריון הוא כותב לי "מצאנו חלל בעיר התחתית, תבואי לבקר, אנחנו משפצים" והוא שלח לי תמונה של המקום. מיד זיהיתי שזה מול הפטוש בר וקרוב לסטודיו נעים ולברדא ואלו מקומות שאני מאוד פוקדת.

כשנכנסתי ישר אמרתי וואו וכשראיתי את הקיר הזה, הוא מאוד מאוד קסם לי. יש פה מין אנרגיה וקשה לדמיין שהייתה פה חברת פיננסיים כי החלל הוא מאוד גדול. יש פה גובה של 5.5 מטר, הוא מרווח כזה. עברתי לידו הרבה ואף פעם לא ידעתי מה יש פה כי זה מקום מאוד מרכזי אבל היה מאוד שקוף כי זה לא איזה עסק שביקרתי אז אף פעם לא ידעתי מה יש שם. וניה ואנטון שברו פה מלא קירות כולל תקרה שחילקה פה את המפלסים והם פתחו הכל, עד כמה שניתן כדי להסיר מהחלל את המשרדיות שלו ואז גילינו שלפני כן זה היה פאב ומצאנו ציור של הרצל שותה פה בירה. קראתי באיזשהו מחקר בטכניון שהמבנה של הפטוש היה מחסן נשק בריטי אז יכול להיות שזה היה הייעוד המקורי של המקום הזה גם.

הקיר שבו התאהבה ולריה

אמרת קודם שאחרי הנעילה של סלון קייפטאון – התערוכה שעשית במקום לשירה לפני שנה – פתאום הבנת שאת רוצה שהיא תקום לתחייה ושאת אוהבת לארח אנשים. המון אנשים שאלו אם העבודות למכירה אבל בעצם זה היה האוסף הפרטי שלך. אז איך הרצון שלך לארח מתחבר עם המקום הזה ומה התוכניות של וניה ואנטון?

וניה ואנטון רוצים לייצר מקום שהייעוד המרכזי שלו הוא סטודיו מקצועי לצלמים שאפשר לשכור ליום או גם לשבועיים ולצלם בו הפקות אופנה או של חפצים או וידאו אבל בגלל שזה חלל מאוד גדול הם מדמיינים שיהיו פה שימושים שונים שהם כולם סביב יצירה ותרבות – אולי בית קפה ואולי גם תערוכות. כששמעתי את החזון הזה הרגשתי שזה מאוד מתאים לי כי זה לא רק לבוא ולשכור מקום אלא אני ממש נכנסת למשהו שנמצא בהתפתחות והתגשמות ואני בהתפתחות והתגשמות ואנחנו ממש מתחברים win win – הם לא יודעים בכלל עברית, בקושי יודעים אנגלית וזה שאני נכנסת ויושבת כאן ועוזרת להם למצוא מאיפה שוכרים פיגומים, מי מפנה פסולת בניין – כל המידע הזה שאת צריכה לדעת את מי לשאול ואיפה לחפש – זה עוזר להם ולי עוזר שאני לא באה לסתם חלל ריק – שכבר יש שם איזשהי תנודה.

באופן אישי מרגש אותי לעבוד עם אנשים דוברי רוסית כי אני פה מגיל 10 ורק עם ההורים שלי אני מדברת רוסית ופתאום אני מתרגלת את הרוסית שלי שזה נפלא. וגם – כשהתארחתי במקום לשירה שהיתי שם והמקום מאוד מושך סקרנים. המקום הוא על הרחוב ותמיד היו מציצים ונכנסים אם אפשר והיו מתפתחות שאלות ואני מאוד אוהבת את זה. תני לי לדבר עם אנשים על אמנות וזהו, טוב לי. וגם כשאני עובדת אז עדיף לי לא לעשות את זה בבית, או בבית קפה או במשרד סגור אלא במרחב שאני לרגע מרימה את העיניים מהמייל הזה שעכשיו טרחתי עליו ולרגע רואה אנשים ברחוב ומישהו צועק על מישהו ומישהו מתחבק עם מישהו. להיות בקומת רחוב זה דבר שמאוד קוסם לי.

אני מתעניינת באמנות ככלי חברתי ואמנות ציבורית, אבל זה תמיד היה פרויקטואלי. זה היה עם גופים שלא למטרות רווח, גופים שהם חינוכיים וזה מאפשר המון אבל זה גם מוגבל כי את כל פעם צפה מפרויקט לפרויקט ואת כל פעם ממקמת את עצמך מחדש. בסופו של דבר אני באה, עושה שם פרויקט ואז אני הולכת ואני לא שם כדי לראות אותו. אז באיזשהו מקום זו הגשמה של הרצון שלי שיהיה לי מקום בחיפה. אני חושבת שצריכים להיות יותר מקומות לאמנות שהם משוחררים, שהם לא בשעות פתיחה של המוזיאונים והגלריה של בית הגפן שאני אוהבת. אני מאוד שמחה שיש את המוסדות האלו, אבל אני רוצה מוסד שבו אפשר לראות אמנות אבל גם את המקומי. בכל מוזיאוני חיפה אין אפילו מוזיאון אחד שמתמחה בלהראות אמנות חיפאית – מוזיאון חיפה לאמנות משתדל לתת במה לאמנים חיפאים אבל במידה שהיא לא מספקת למידת היצירה שיש כאן וזה משהו שהוא מעניין כי יש פה המון יצירה.

דיברנו בעבר בשיחות קודמות על זה שאת רואה אמנות כמשהו שהוא לא מנותק, שהוא לא סטרילי ובאמת משתלב עם החיים וגם דיברנו על פרויקטים שעשית שהם חברתיים יותר ועכשיו בעצם את חושבת לעשות מקום של אמנים שאת יודעת שהעבודות שלהם סתם שוכבות בסטודיו ושאת יודעת שהם רוצים למכור. איך את תממשי באוצרות שלך את האג'נדות האלו?

זו שאלה מצוינת כי בסוף המטרה היא שיהיה מקום. כדי שיהיה מקום, צריך לשלם שכר דירה וצריך שגם לי תהיה פרנסה, אז אני עושה מקום שצריך למכור. ואז כשאני עושה מכירות אני מתחילה להתרחק מהציבור לכאורה. זאת התיאוריה. אני רוצה לחקור אותה כי אני יכולה להמשיך לעשות אמנות ציבורית אבל בעצם לייצר גלריה זה גם לייצר מקום ציבורי ומבחינת התמהיל של האמנות שתהיה פה על הקיר בפעם הבאה שאת תהיי כאן אני כבר – האמנות היא נגישה באסתטיקה שלה כי הבחירות שלי הן מלכתחילה בחירות של מה הייתי רוצה לשים בסלון שלי אז אני חושבת על אנשים ואני חושבת שהבחירה היא כבר תהיה מוכוונת לאווירה של בית. השאיפה שלי היא לגרום לכל מי שמגיע לכאן להרגיש פה בנוח. כי החסם הגדול בין אמנות לציבור הוא שמקומות שמציגים אמנות הם לרוב מרגישים קצת מנוכרים או שגורמים לך להתנהג כאילו בצורה שוואלה את לא את עצמך אז אני רוצה לייצר מקום שהוא נוח וגם אם את לא קונה אמנות עכשיו את מרגישה בנוח לשהות בו, את לא מרגישה שפלשת לאיזה מקום של עשירים. קצת איקאה כזה – מכובד אבל נגיש.

קודם כל זה שאנשים יישבו פה כבר משיג את אותן המטרות. זה שאפילו אנשים יעברו ולא ייכנסו אבל הם יראו שיש – זה כבר להגיד משהו בעולם. לגרום לאנשים שיוצרים אמנות לרגע להרחיב את ההכנסה שלהם ולו במעט זה הרבה. אבל בסופו של דבר המטרה היא לעודד אמנים להמשיך ליצור כי אם העבודות שלהם לא מוכרות, הם לא מתפרנסים מספיק מדברים אחרים, כי אין מספיק סובסידיות לאמנים כאן. אז אני בכוחותיי המוגבלים כבן אדם אחד מנסה לייצר פלטפורמה למכירה, פלטפורמה שמוכרת לך לא את היצירה עצמה אלא את הרעיון שאת בכלל צריכה יצירה בבית. מי בכלל קונה אמנות, למה לקנות אמנות. אני רוצה להתחיל את השיחות האלו וזה משהו שזולג מעבר לאם תעשי פה עסקה בגלריה או לא. התחלתי שיחות ופתאום מפיקה שעובדת איתי, ששאלתי אותה את עבודה מסוימת לקחת לתערוכה, אמרה "לא, את זה אני רוצה לעצמי". זה כבר אינדיקטור מבחינתי – היא שמעה את הסיפור, היא הבינה מי האמן והיא התחילה להבין שזה יביא לה ערך אם זה יהיה בבית שלה.

מבחינת מחירים אני עדיין לא יודעת בדיוק אבל יהיו פה יצירות יקרות. אבל זה לא שאנשים לא מוציאים סכומים כאלה. הם פשוט מוציאים אותם על שואב אבק ששואב את עצמו, על מכוניות, על בגדים, על טלוויזיות, על מג'ימיקס, על כל מיני דברים למטבח. אנחנו בעצם מוציאים המון כסף. בתור אמנית את כל כך בתודעה של חוסר לפעמים, לקחת 5000 שקלים מההוא, לקבל מלגה של כמה אלפים ממפעל הפיס. זה די סמלי שהיה פה משרד לניהול פיננסיים, מה זה כל הכסף הזה? אז האג'נדה החברתית כאן לא תהיה שאני מוכרת עכשיו גלויות ב 15 שקל, זה לא יהיה הסיפור, אלא  לייצר מקום שמדבר על מה קורה בין האמנות לאנשים ולהתחיל להרגיש, להבין את האפשרות הזו של לקנות אמנות, להציג אמנים מקומיים.

בעבר ראיתי הרבה גלריות שהגלריסטים לא נמצאים בכלל או מאוד מרוחקים – והתחושה כשנכנסים ומסתכלים על התמונות היא לא נעימה, כאילו הפרענו למשהו – ויש לי הרגשה שאת לא הגלריסטית הזו. אחד הדברים שמאוד אהבתי בגלריה שער 3 שהייתה כאן עד שנת 2018 הוא שמעבר לתערוכות המקום היה מאוד קהילתי ומאוד חברתי – היו מפגשי יוגה, שיעורי ערבית, מסיבות. ממש נוצרה קהילה כזו והיו הופעות, ערבי סופרים, הרצאות ועוד.

כן, לא גרתי עדיין בעיר כשזה היה אבל הייתי פעם אחת ויש לי הרגשה שאם אנשים הגיעו לדברים האלו זה באמת משהו שנחוץ, שצריך, שיש אנשים שמעוניינים בזה. גלריות לגמרי צריכות חיים. אני ניהלתי גלריה אקדמית של אוניברסיטה בדרום אפריקה ועשיתי איזה 50 אירועים בשנה כי הבנתי שלתערוכות, לא משנה איזה תערוכות אני מביאה ואיזה אמנים, אנשים לא נכנסים וכשעשינו אירועים אז המקום היה מפוצץ ואין ספק שצריכה להיות החייאה והפעלה ושיתופי פעולה. אידיאלית אגב הייתי נשארת עם רותם ממקום לשירה ואוצרת והיא הייתה ממשיכה עם סדנאות הספרות שלה. באידיאל גלריה צריכה להיות לא רק גלריה. כשניסחתי את החזון שלי לגלרית הקבע אז ממש דמיינתי שהגלריה היא כמו פסאז' ושיש כל מיני רופאי שיניים, וקוסמטיקאיות וחלוקת דואר – שיהיו גם בתי עסק אחרים והכל יעבור דרך משהו כי הבעיה הכי גדולה של גלריות בעולם היא בדיוק הבעיה שאותה תיארת – זה נקרא בעית האדם היחיד בחדר. ואפילו אני – שאני אוצרת – לפעמים כשאני בחו"ל ואני רואה גלריה של חדר ומישהו יושב בשולחן ואני לא נכנסת כי לא בא לי על האינטראקציה הזאת – אז אפילו עדיף מבחינתי שהוא לא יהיה שם ואז את נכנסת ומרגישה כמו במוזיאון.

פה אין לי את הבעיה הזו כי תמיד יהיו פה עוד שני חבר'ה וגם מעבר לבעית האדם היחיד בחדר – יש משהו בעיצוב ובאסתטיקה שמשדר לך חוסר נוחות, זה לא רק שהוא יושב שם ואת לבד בחדר, זה גם העובדה שהכל שם משדר לא לגעת ומאוד לבן ואין מוזיקה ופה כן תהיה מוזיקה, נשמע רדיו ואני אארגן רמקול וגם זה שהמקום לא מושלם – זה מושלם. יש פה איזשהו קיום של מקום לא סטרילי ועם כל האוטובוסים והמסגד את פשוט הופכת לחלק מהנוף העירוני, מונומנט. אפילו זה שהייתה פה חברת פיננסיים והיא הייתה שקופה בעיניי אבל בכל זאת הייתה חלק מהדבר הזה וזה שאני פותחת גלריה זו אמירה גם אם אף אחד לא נכנס לגלריה הזו – את חלק מהעיר. מישהו עומד בפקק ורואה את הגלריה. זה שהמקום מעוצב כמו אקווריום שקוף כבר משיג את המטרה.

בקייפטאון דרום אפריקה צילום: גוונדולין מאייר

אין לנו הרבה מקומות שאנחנו נפגשים ככה וגם מדברים על אמנות. פתיחת תערוכה זה באמת אירוע כזה. אני מרגישה שגלריות זה כמו חומוסיות – the more the merrier – ויש אוויר לכולם. אז יש נניח את גלריה בידרמן, שהיא די מסחרית עם קדישמנים, ומזח שזה אמנים חיפאיים צעירים ולוקאל של אליזבת שגם בחרה להתמקד באמנים חיפאיים והגלריה של שמעון בקסטרא שזה בהזמנה אישית ונופים. יש את סועאד בואדי ניסנאס שפתחה את גלריה חיפה והתחילה מהאוסף שלה עצמה. לכל אחד יש את הסגנון והכיוון שלו.

אני מתכוונת לעשות אירועים בזמן הקצר שהגלריה תהיה פתוחה ואעדכן בהמשך עליהם. אבל זה טוב שזה לזמן קצר כי זה גורם לאנשים להגיע ולא לדחות את זה ליום שלא יגיע. משהו בי בכל זאת מקווה שאולי הגלריה תימשך באותו מקום יותר זמן או שיהיה שוב פופאפ אחר במקום אחר אבל בגדול המטרה שלי היא גלרית קבע ואני לא יודעת כרגע איך לעשות את זה אז אני עושה את זה צעד צעד ומצהירה לעולם שזה מה שאני רוצה. ואני בודקת איך העולם מגיב לזה. מה שאני חייבת להגיד הוא שהאמנים החיפאיים כל כך תומכים ברעיון, מאוד משתפים פעולה מבחינת זמינות וזה מרגיש לי שאני נוגעת במשהו שכולם רצו מזמן.

גלרית "יאללה שולה" תהיה פתוחה למשך שבועיים בין התאריכים 22.9-8.10 בכתובת דרך העצמאות 7 (מול פאטוש גלרי בר) ותציג עבודות של האמניות והאמנים: 

עבד עאבדי
עדה רימון
אנה לוקשבסקי
מריה זאיקינה
נסרין אבו בכר
רחל אניו
תאיר זרגרי
יגאל פליקס

כל העבודות מוצעות למכירה.

הישארו מעודכנים!

קבלו פוסטים חדשים בבלוג ועדכונים על סיורים

© כל הזכויות שמורות. תרבות אכילה. נעמה סובול. 2019

תהיו חברתיים :)
בפייסבוק
בטוויטר
במייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לסיורים קרובים

ליצירת קשר

עוד מהבלוג

מבצע קיץ מרענן!

10% הנחה לנרשמים לסיורי ספטמבר-נובמבר *

* ניתן לקבל את ההנחה עד ה-31/8