הפיצה של דליה והחתולה של נגה – גבי זוהר

גם צעד אחד מתחיל באלף מטרים (טיולים קרוב לבית)

בסוף הגענו לפיצריה של דליה, בפינה שבה מתחיל רחוב אביגיל, אחד הרחובות המיסתוריים ביותר בחיפה, ואל אביגיל נדרש, כמובן, בפגישה מיוחדת.


דליה התחילה לאפות פיצות לפני 21 שנים בקרית ים, ומזה כעשור היא הקימה לעצמה פיצריה שכונתית בצומת יוכבד פינת אביגיל. לקראת רבע לשבע הגענו לשם משלימים עוד רחוב שצורתו, כמו רבים מרחובות הכרמל, חצי גורן, בשל הטופוגרפיה המחייבת מרפסת להרי הגליל או חלון לים התיכון. זוג מבוגר הידס בהליכה ונעצר מול הפיצריה של דליה. ואחר כך זוג צעיר שהתמקח עם בתו שנותרה בבית ״האם הפיצה תהיה מצופה תירס או זיתים״ וחיברו את הטיפ לשליח בכרטיס האשראי. בסופו של דבר נכנענו לריח והזמנו פיצה מרגריטה וקולה זירו. נכון, הכי לא בריא בעולם, כאילו שהסגר והקורונה בריאים למישהו.

החתולה של נגה

בתחילת הרחוב מול הבית שתמיד מונח בחלונו שלט ״להשכרה״, נגה התחננה שימצאו את החתולה שלה שנעלמה ב-25 ביולי. למדתי את זה ממודעה חביבה שהודבקה בכניסה לרחוב. חתולה ג׳ינג׳ו-לבנה עם עיניים ירוקות שרבה עם חתולים אחרים בלילות בחצרות של רחוב יוכבד אבל לא שבה הביתה – לשון המודעה. את החתולה לא מצאתי אבל דובי אומלל הונח על המדרכה ליד פח האשפה אחרי שסיים את חייו המקצועיים. אולי מישהו יאמץ אותו, חשבתי ברחמים. בחזרה הביתה פגשתי כמה חתולים ידידותיים שטענו בלהט שהם לא של נגה, אז ויתרתי ולא נתתי להם קנס של 5,000 ש״ח בשל הגעה למקום אסור בימי המגפה.

יוכבד בת לוי

גיליתי גננת מסורה מחפשת עבודה על עמוד חשמל, שני ספלים בודדים מחפשים קפה, ומקל הליכה מעץ תלוי ללא הועיל על הגדר מחפש סבא. והכל, לא רחוק ממעבר גינתי משגע, פאסז׳ טבע נהדר שמחבר בין רחוב יוכבד לשמשון. פאסאז׳ים (מעברים) כאלה יש בחיפה במקומות רבים, והם פינות חמד יפהפיות, עם ספסלים וצל אורנים(בדרך כלל), ואפשר לטייל יום שלם במקומות המיסתוריים הללו.


הדמות המקראית יוכבד בת לוי הייתה אימם של משה רבנו, אהרון הכהן ומרים הנביאה, והיא מסמלת את המאבק על החיים. יוכבד מוזכרת במקרא כמיילדת עברייה במצרים, כאם משה וכמינקת שהובאה לבת פרעה על מנת להניק את משה. לפי המקורות, יוכבד היא שפרה אחת "המילדות העבריות" שסירבו להרוג את תינוקות בני ישראל על אף דרישתו של מלך מצרים. כאשר משה נולד יוכבד החביאה אותו בבית, ולאחר שלא יכלה להחביא אותו יותר היא הכינה תיבת גומא ושמה אותו בתוכה. היא הניחה את התיבה ביאור וציוותה על מרים אחותה להשגיח עליו.


השם יוכבד לפי הקבלה מבטא את היופי, המשפחתיות, הדאגה והאכפתיות לצד התמודדות איתנה מול מאבקי החיים. סיבה טובה לטייל ברחוב הזה בעיצומו של סגר(2.0).

מן המקורות

ציטוט מן המקורות:
"וַיֵּלֶךְ אִישׁ, מִבֵּית לֵוִי; וַיִּקַּח, אֶת-בַּת-לֵוִי. וַתַּהַר הָאִשָּׁה, וַתֵּלֶד בֵּן; וַתֵּרֶא אֹתוֹ כִּי-טוֹב הוּא, וַתִּצְפְּנֵהוּ שְׁלֹשָׁה יְרָחִים. וְלֹא-יָכְלָה עוֹד, הַצְּפִינוֹ, וַתִּקַּח-לוֹ תֵּבַת גֹּמֶא, וַתַּחְמְרָה בַחֵמָר וּבַזָּפֶת; וַתָּשֶׂם בָּהּ אֶת-הַיֶּלֶד, וַתָּשֶׂם בַּסּוּף עַל-שְׂפַת הַיְאֹר (שמות ב', א'-ג').

רחוב יוכבד פינת רחוב שמשון

יוכבד, אחד היפים ברחובות הכרמל וכיאה לרחוב משפחתי במיקום הזה, הדירות של 4-5 חדרים מתרוממות כאן למחיר של כשני מיליון שקל. כמה פטריוטים לא הסירו עדיין את דגלי ישראל מהמרפסות הנבלעות בצמחיה תרבותית ירוקת-עד, כגון תבטיה הרדופית, עפרית הכף, סגלון או פלטופורום, שסק, חרוב, קיסוס בר. וכל זה ברחוב אחד(תודה לגנן מוטי דולב על הסיוע באיתור וזיהוי שמות הצמחים).

חזרנו משמשון, שמאלה ליותם, ובמזלג שמאלה לאהוד חזרה הביתה, אחרי שיחת רכילות קלילה עם שולי וענת(מיל״ב חיפה) שפגשנו על המדרכה בעיצומו של הסגר על הכרמל.

תהיו חברתיים :)
בפייסבוק
בטוויטר
במייל

לסיורים קרובים

ליצירת קשר

עוד מהבלוג