בתי האוכל המיתולוגיים בעיר התחתית – חלק שני

טעמים של עולם הולך ונעלם

פורסם לראשונה בשנת 2017

אנחנו ממשיכים בסדרת הכתבות על מוסדות הקולינריה הותיקים של חיפה. הכתבה הזו מוקדשת לאוהבי המתוק כי צריך קצת מתיקות בחיים. חיפה היא עיר של בתי קפה, מאפיות וקונדיטוריות ונדמה שתמיד הייתה. בדרך כלל "מאשימים" את העלייה היקית שהתרווחה לה בחיפה והעדיפה לבלות את הפנאי המועט שלה בשתיית קפה בלווית פרוסת עוגה מושחתת, אך מסתבר שמתוקים, לפחות מאפים, היו כאן עוד בתקופה העות'מנית.

מאפיית ג'דעון

שושלת של אופים עבדו ועובדים במאפייה הקטנה הזו שפועלת כבר קרוב למאה שנה בעיר התחתית. המיקום שלה – מול סוידאן – חנות הפועלת בעיר יותר ממאה שנה ואבו האני – שווארמיה ופלאפליה ותיקה ביותר – מסגיר סיפור על עסקים עתיקי יומין וחיים תוססים שהתקיימו כאן, בסמטה הקטנה הזו.
במקום הנחבא אל הכלים אפשר למצוא פאטייר מנגולד חמים, פיתות קטנטנות, סירות מאפים עם גבינה, נקניק ופלפלים, בייגלך מכל הסוגים והמינים וכמובן מעמולים נהדרים עם טעם האניס האופייני כל כך. לאחרונה הורחב המקום ומציע סלטים וכריכים.

שני אספרסו בר - קונדיטוריה

בצד השני של הרחוב, על דרך המלכים (לשעבר – כיום העצמאות) הסואנת, שוכן לו מקדש אוסטרו הונגרי שכולו עוגות קצפת, מאפי שמרים, רוגלך ושאר תופינים. הכל טעים כאן נורא. גם מאפים מלוחים קטנטנים לא חורגים מהתקן. ככה זה כשמייסד המקום מגיע מאוסטריה.
למרות שהקונדיטוריה הפכה לרשת ובתי קפה רבים עם השלט 'שני' צצים להם כפטריות אחרי הגשם, הסניף הקטן שבו התחיל הכל שומר על אופי משלו. כאן לא ממהרים ולמרות המשרדים המקיפים את הקונדיטוריה מכל עבר, כאשר יושבים ב'שני' מרגישים את הרוגע והזמן קופא מלכת.

קונדיטוריה ליבל

על התפר בין רחוב ארלוזורוב וקצה שכונת ויזניץ' יושב לו מקום מאוד מיוחד. אם תיכנסו אולי תטעו לחשוב שהגעתם למזנון צנוע המתהדר בשולחנות פורמייקה וכסאות מיושנים, אבל האמת שכאן קורים קסמים גדולים מאוד. יהודה לייבל, נצר לשושלת אופים אוסטרית, נמצא מאחורה, היכן שהתנורים הענקיים ומשמח את העיר חיפה.
איך הוא עושה זאת? פשוט מאוד. הוא אופה עוגות, עוגיות ומאפים כל כך נהדרים עד שכל חיפאי הטועם אותם מודה לאל על שהוא חיפאי. זה המקום להשיג את השטרודל ההגון ביותר אבל אסור לוותר גם על עוגות הפירות הבחושות עם פירות שלמים, הפחזניות האלוהיות וכמובן עוגות הפרג.

קונדיטוריה טיבי

כאשר קונדיטורית 'קסטלר' המיתולוגית נסגרה נותרה 'טיבי' בודדה במערכה – נושאת את הדגל האוסטרו-הונגרי במרכז הכרמל. בימי שישי משעות הבוקר המוקדמות עד שעות הצהריים המאוחרים ניתן לראות את הפרלמנט היקי הותיק המתגורר בשכונות הכרמל. הם גודשים את הרחבה המלאה בשולחנות וכסאות והשגת מקום פנוי היא בגדר נס.
אפשר להבין אותם. זו הקונדיטוריה שמייצרת עוגת טורט זאכר אוסטרית העולה כמה מונים על המקור הוינאי וזאת נאמר לי מפי בחורה אוסטרית המוסמכת לעניין. גם דובוש, היער השחור ומיטב עוגות הפרג והשמרים ניתן להשיג כאן. עם כל הירוק שמסביב ניתן לקבוע שגן העדן החיפאי זה כאן.

תהיו חברתיים :)
בפייסבוק
בטוויטר
במייל

לסיורים קרובים

ליצירת קשר

עוד מהבלוג

מבצע קיץ מרענן!

10% הנחה לנרשמים לסיורי ספטמבר-נובמבר *

* ניתן לקבל את ההנחה עד ה-31/8