המדריך להישרדות למשוטט החיפאי – חלק שני

השבוע אנחנו ממשיכים לאזור ואדי ניסנאס שנמצא בין העיר התחתית לשכונת הדר.

אזור ואדי ניסנאס

אזור ואדי ניסנאס פעיל בדרך כלל משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הערב המוקדמות. באזור יש שוק גדול של מזון, תבלינים וכלי בית שמשתרע על שני רחובות מקבילים. בשוק עצמו יש שלוש פלאפליות, מסעדת דגים ומסעדה של אוכל ביתי (נדימה), שתי מסעדות של אוכל ערבי וקפה נרגילה. השוק נסגר בדרך כלל בסביבות 16.00. בנוסף ישנן באזור חנויות אוכל רבות כגון אטליזים, קונדיטוריות, שווארמה וחנויות בגדים ומתנות.

ואדי ניסנאס

ואדי ניסנאס – מראה כללי

דרכי הגעה זולות ומהירות – לואדי ניתן להגיע בתחבורה ציבורית מאזור בת גלים והעיר התחתית בקווים 28 ו 37. מאזור הכרמל ניתן להגיע בקו 136, 28 ו 37 ולרדת במדרגות מרחוב שבתאי לוי בואכה סנדוויץ' ברכה המפורסם. משכונת הדר ניתן להגיע ברגל מרחוב שבתאי ומהכיוון השני לרדת ממגדל הנביאים. כל אוטובוס שמגיע לבית הגפן יביא אתכם ליעדכם. לא רצוי להגיע עם רכב פרטי בשל מצוקת חניה שיש באזור. אם בכל זאת בחרתם לקחת את האוטו, הכי טוב לחנות באזור מגדל הנביאים או רחוב חורי, קרוב לעירייה, ולרדת ברגל. מכיוון מרכזית חוף הכרמל והקריות ניתן להגיע עם המטרונית לשכונת הדר ומשם ללכת ברגל.

מה יש לראות? – בראש ובראשונה, השוק הגדול והמגוון שכולל דוכני ירקות לכל אורכו, ברחוב העליון, אטליזים (במבינו ועוד), חנויות דגים, חנויות קפה ותבלינים ("קפה הואדי" מומלצת מאוד!), חנות נרגילות, מספרות בסגנון הישן, מסעדות, פלאפליות וחומוסיות שהוזכרו במבוא ודוכנים קטנים של אוכל רחוב שמוכרים פטאייר, תורמוס ופול, ערמונים בעונה ובטטות צלויות על גחלים. ישנו גם מספר מכובד של מאפיות בשוק שמציעות מגוון רחב של מאפים ומתוקים. בנוסף, ברחוב הראשי, רחוב חורי, ישנן חנות ירקות גדולה עם מבחר רחב ביותר של ירקות, מעין מרכולית שמוכרת גם תבלינים ופיצוחים, אך ניתן למצוא בה גם דברים איכותיים מאוד כגון מלח ים מובחר, טחינות מכל הסוגים, רטבים ושימורים מיוחדים תוצרת חוץ ועוד. מול החנויות הללו יש את מעצמת אבו שקארה, אטליז מובחר וחנות יינות, ומכולת קטנה שמוכרת גם אוכל ערבי ביתי על המשקל. אם ממשיכים לרחוב המצליב, שד' האו"ם ניתן לבקר בחנות המתנות הגדולה כארם. ישנן חנויות בגדים רבות באזור. ברחוב אלנבי שנמצא מעל שד' האו"ם יש עוד מספר חנויות כמו סניף הואדי של סוידאן, מקומות לאכול בהם וקונדיטורית המזרח. ישנן גם כנסיות רבות באזור ומנזר לבנות וניתן לברר את שעות הכניסה ולבקר בהן.

נקודות תצפית – נקודת תצפית טובה היא מתוך השוק וניתן לראות את הכנסייה הגדולה וחלק קטן מהנמל. עוד נקודת תצפית טובה נמצאת בכיכר שמפגישה בין רחוב אלנבי ושחאדי שלח. ניתן לראות את הכנסייה מקרוב ויותר וקצת מהעיר התחתית. מהמדרגות ברחוב שבתאי ניתן לראות תצפית על הואדי. אם ממשיכים לכיוון אלנבי מגיעים למושבה הגרמנית.

לחם ושעשועים לעם – הואדי ובמיוחד השוק, מלא ביצירות אמנות המוטמעות בסביבה ובמבניה. בנוסף, בית הגפן נמצא במתחם הואדי ובו ישנן תערוכות מתחלפות. אמנים רבים, בעיקר ערבים, חיים בואדי. ניתן לברר את מיקום הסטודיו שלהם ושעות הפעילות ולבקר.

מיצג רחוב בפסטיבל "החג של החגים" בואדי

מיצג רחוב במסגרת פסטיבל "החג של החגים" בואדי

אוכל לא רק למחשבה – מבחינת אוכל, הואדי הוא אוצר בלום. יש אוכל בכל רמות המחיר, בכל הטעמים, לקרניבורים, צמחונים וטבעונים, בעמידה ובישיבה. בשוק עצמו ישנה מסעדת "נדימה" שמגישה ממולאים, תבשילים עונתיים מעשבי וירקות העונה, חומוס ולימונדה עם מי ורדים (לא תמיד יש). לידה ישנה מסעדת דגים שצמוד לה חנות דגים, כך שהסחורה טרייה באופן ודאי. שלוש פלאפליות, "מישל", "הזקנים" ו"ג'ורג'" – שלושה מוסדות. מסעדת עין הואדי, ברחוב התחתון מגישה יופי של אוכל ערבי כמו מקלובה, ממולאים, מחמר ועוד. בנוסף, נשארו שרידים מקסיקניים ואיטלקיים מהימים שהיא היתה מסעדה איטלקית-מקסיקנית. הצ'יפס גם הוא מצוין. מומלץ בחום! מסעדת מטר גם היא מסעדה טובה אך עיקר המנות המיוחדות שלה הוא בימי שבת. מומלץ ללכת על המחמר. ישנן מאפיות שמגישות פיתה עם כל תוספת אפשרית כולל פירות ים ושוקולד. ישנן שתי קונדיטוריות בואדי, "קונדיטורית המזרח" ו"קונדיטורית עבד אלהאדי". שתיהן טובות וותיקות. אישית אני מעדיפה את השנייה. בואדי יש את השווארמה הטובה ביותר בחיפה, שווארמה אמיל. מומלץ מומלץ לבוא בעיקר בשביל האוכל אבל גם בשביל הסיפורים והאווירה. ברחוב אלנבי ישנה השווארמה של במבינו, מצויינת ויחס מעולה וחם. תמורה נאותה עבור הכסף. ובטוח פספסתי מקום או שניים. מוזמנים להוסיף בתגובות.

אוכל לקחת הביתה באבו שקארה

אוכל לקחת הביתה באבו שקארה

שירותים ציבוריים – בואדי ישנם שני מתקני שירותים ציבוריים, אחד ברח' חדד 18 והשני ברח' יוחנן הקדוש ליד מסעדת נדימה ומסעדת הדגים. לא ניסיתי אותם מעולם כי ברוב מקומות האוכל יש שירותים. השירותים ברח' יוחנן הקדוש מבריקים מניקיון, עם נייר טואלט וסבון נוזלי (!). אנא השתמשו במידע הזה בתבונה ושמרו עליהם נקיים. השירותים במסעדת עין הואדי מפוארים ונפלאים. כמובן, בבית הגפן יש שירותים, בשני הקומפלקסים ובמוזיאון חיפה לאמנות, הצמוד אליהם.

מים חיים בחינם – בעסקים רבים ישנם מים בחינם. אם אתם קונים באטליז במבינו יש מתקן לרווחת הקונים. אם בלימונדה חפצתם, יש כזו בשניים-שלושה שקלים לכוס בקונדיטוריית עבד אלהאדי.

נקודות ירק – יחסית הואדי הוא לא מקום ירוק, אבל יש את הכיכר שמאחדת בין רח' שחאדי שלח לרח' אלנבי. כשיורדים במדרגות מרחוב שבתאי לוי ופונים שמאלה, יש גינה קטנה שאפשר לשבת בה. יש גם את החצרות של הכנסיות שבזמני הכניסה ניתן להינפש בהן.

מנוחה ליגע – ניתן לשבת במתחם של מסעדת נדימה ומסעדת הדגים. בנוסף, יש מקומות ישיבה בתוך בית הגפן ומזנון קל. ניתן גם לשבת במתחמי הכניסות בזמני הכניסה.

מסלולי הליכה – בקרוב…

תהיו חברתיים :)
בפייסבוק
בטוויטר
במייל

0 תגובות

  1. אני מאוד נהנית מהסדרה הזו שלך.

    בואדי אנחנו קונים קבוע במעדניית "האפיטייזר" בתחילת רחוב חורי – שם טוחנים קפה במקום לפי הצורך (מקינטה, בישול ועוד), יש להם את טחינת קראוון המצויינת, מבחר גדול מאוד של תבלינים/אגוזים/פירות יבשים במשקל ומיני מזונות מיובאים ממזרח ומערב (למשל תה טווינינג האנגלי במבחר טעמים וממתקים מטורקיה). השירות מקסים והמחירים הגיוניים.

לסיורים קרובים

ליצירת קשר

עוד מהבלוג

מבצע קיץ מרענן!

10% הנחה לנרשמים לסיורי ספטמבר-נובמבר *

* ניתן לקבל את ההנחה עד ה-31/8