יום הבלוג הבינלאומי: בלוגרים חיפאיים מתארחים בתרבות אכילה

לרגל יום הבלוג הבינלאומי שחל ב 31 לאוגוסט מדי שנה החלטנו לארח אצלנו כאן בבלוג שלושה בלוגרים חיפאים המאוהבים בעיר וכותבים עליה ואליה ללא לאות. כאן תוכלו להכיר אותם מעט יותר מעבר לבלוגים המומלצים מאוד לקריאה לכל מי שאוהב את חיפה באספקטים השונים שלה – אמנות, היסטוריה ואורבניות. 

קריאה נעימה!

אורה גזית - חלומות שמורים

אורה גזית - בעלת הבלוג "חלומות שמורים"

מי את/ה ומי הבלוג שלך?

אני אורה גזית, בעלת הבלוג "חלומות שמורים". הבלוג שלי, שעיקרו הוא השילוב שבין הצילום לבין המילה הכתובה, מתמקד בעיקר בטיולים בארץ ובעולם, ולחיפה יש בו במקום של כבוד.

מתי התחיל אצלך החיידק החיפאי?

הנסיעות לביקור אצל הדודים החיפאים שלי כילדה זכורים לי לטובה, אבל בעיר התאהבתי ממש כאשר הגעתי אליה ב- 1986 לשנת שירות בקן השומר הצעיר בנווה שאנן. זאת לא היתה אהבה ממבט ראשון, אלא התרגלות והיכרות איטית, אבל מאז היא נמצאת אצלי בלב.

מה המקום הכי אהוב עליך בחיפה?

וואו, יש המון! אבל אם לבחור רק אחד, אז זה גן הפסלים של אורסולה מלבין. מקום מלא קסם עם פסלי ברונזה של דמויות אנושיות, הכל טובל בירוק על רקע תצפית מרהיבה על הים.

איפה את/ה אוהב/ת לשתות קפה? 

אני יודעת שמרכז הכרמל כבר נחשב פחות טרנדי בימינו, אבל בקונדיטוריה של גל – – Gal's Bakery תמיד כיף לי לשבת והקפה (והמאפה) שם תמיד טעים. בית קפה בניחוח כפרי בלב אזור אורבני שאני מאד מתחברת אליו.

ממצא או עובדה מדהימים על חיפה שגילית בעקבות הבלוג.

בעקבות הבלוג גיליתי את אמנות הקיר שפרחה בחיפה באמצע המאה הקודמת. יצאתי לפני כמעט 4 שנים למסע חקר בעקבות אמנות הקיר, שהוביל אותי למקומות ולשיתופי פעולה שלא תיארתי לעצמי שאגיע אליהם. מסע שנמשך למעשה עד היום.

משהו שאנשים לא יודעים עליך.

לא נולדתי בחיפה אלא בקיבוץ קטן בנגב המערבי. גדלתי בנופים שטוחים וצהובים, עם רגליים יחפות שנצרבות על המדרכות בקיץ, ניתוק מהציוויליזציה ואוטובוס שנכנס לקיבוץ פעמיים ביום, טלוויזיה אחת במועדון לחבר, לינה משותפת והרבה ערכים וחוויות שלקחתי איתי אל החיים עצמם.

מה את/ה מאחל/ת לחיפה ואנשיה לשנה העברית החדשה?

חיפה התברכה בכל כך הרבה נכסים יוצאי דופן ומופלאים – טבעיים, גיאוגרפיים, אנושיים, אמנותיים, ארכיטקטוניים ואחרים. אני מאחלת לעיר שנדע להכיר בנכסים הללו, לטפח אותם ולשמור עליהם למען התושבים ולמען הדורות הבאים.

דפנה ברגר שפרלינג - דף לבן

דפנה ברגר שפרלינג - בעלת הבלוג "דף לבן"

מי את/ה ומי הבלוג שלך?

אני דפנה ברגר שפרלינג, אדריכלית, אוהבת לחפור בארכיונים. כמעט עשור שאני עוסקת במבנים היסטוריים בחיפה במסגרת העבודה, ועוד קודם לכן מתוך עניין אישי. בכל יום אני נתקלת בפיסת מידע, תמונה או סיפור מפתיע שמהווים חלק מהפאזל האינסופי שיוצר את העיר ואת ההיסטוריה שלה. אני משתפת חלק מהתגליות שלי בבלוג "דף לבן", ובדרך כלל הכתיבה היא מנוע להמשך חיפוש ומחקר, כי באמת מעניין אותי להבין למה דברים הם כפי שהם. אני רוצה להאמין שמי שקורא את הבלוג זוכה לראות מקומות מוכרים בעיניים חדשות.

מתי התחיל אצלך החיידק החיפאי?

I was born this way, נינה למייסדי שכונת נווה שאנן ולמקימי גבעת נשר.

מה המקום הכי אהוב עליך בחיפה?

ליד קירות בעיר התחתית שנשארו עד היום כפי שהיו לפני יותר ממאה שנה.

איפה את/ה אוהב/ת לשתות קפה? 

לוקחת קפה טייק אווי בסנטה מריה בסטלה מאריס והולכת לשבת במורד השביל מתחת למגדלור. שם שדה הראייה מלא בקו האופק של הים.

ממצא או עובדה מדהימים על חיפה שגילית בעקבות הבלוג.

אחד הדברים שאני עושה במסגרת העבודה שלי זה לערוך תיקי תיעוד למבנים היסטוריים. לעיתים אני מוצאת הפתעות ששוות פרסום בבלוג. בימים האחרונים מצאתי מסמך נפלא שאפילו קשור לאוכל ולכן הרגשתי שחייבת לשתף אותך. בארכיון המדינה מצאתי תפריט של מסעדה ובירגארדן בהנהלת יוהנס פרוס משנת 1938. המקום נמצא בשדרות כרמל (בן גוריון של ימינו), התפריט היה מאוד עשיר, בסגנון אירופאי, ועכשווי באופן מפתיע, ממליצה להתעמק בפרטים… רק פייר, ציפיתי ליותר מהקינוחים.

משהו שאנשים לא יודעים עליך.

מעבר לעניין החריג שלי באדריכלות והיסטוריה, אני מאוד מתעניינת באופנה וגם עוסקת בזמני הפנוי בתפירה (את שמלת הכלה שלי תפרתי בעצמי).

מה את/ה מאחל/ת לחיפה ואנשיה לשנה העברית החדשה?

בארבע מילים – התבוננות, הקשבה, ומחשבה תחילה.
בהרבה מילים – שאנשי העיר ידעו להעריך את נכסיה הפיזיים, התרבותיים והאנושיים של העיר, עם הטוב, עם הרע ועם כל מה שביניהם, כך שלא יחלמו להפוך אותה לעיר אחרת, אלא יאפשרו לה לפרוח עם האמת שלה. שהעיר תזכה להתפתחות הדרגתית, אורגנית ומכלילה, ואם אפשר שתפעל הרכבלית בשבת 😊

עמרי זילכה - פינת רחוב

עמרי זילכה - בעל הבלוג "פינת רחוב"

מי את/ה ומי הבלוג שלך?

עומרי זילכה. אדריכל בן 37 נשוי ואב לשניים. מי שעומד מאחורי הבלוג "פינת רחוב" הדן בנושאים של אדריכלות, תכנון ועירוניות בחיפה בלבד.

מתי התחיל אצלך החיידק החיפאי?

לאחר תום הלימודים בטכניון התחלתי להסתובב הרבה בעיר בעיקר בהדר הכרמל והתאהבתי במה שיש לעיר להציע.

מה המקום הכי אהוב עליך בחיפה?

שאלה קשה. מאוד! זה כנראה טיילת לואי. זה נדוש כל כך אבל המבט שם תמיד עוצר נשימה לא משנה כמה פעמים אני מגיע לשם בשנה.

איפה את/ה אוהב/ת לשתות קפה? 

אין לי מקום ספציפי אבל אני אוהב את החצר של הקונדיטוריה של גל, את הישיבה ברחוב בקפה הפינה ברחוב מסדה ואת המבטים שיש מהקומה הראשונה איפה שהקפה של טלק ברחוב סירקין.

ממצא או עובדה מדהימים על חיפה שגילית בעקבות הבלוג.

הסיפור מאחורי הכוורת, מבנה מגורים ייחודי מאוד ברחוב קורצ'אק פינת חורב. סיפור ששמעתי מפי תושב שהוליד כתבה והמון תמונות מדהימות.

משהו שאנשים לא יודעים עליך.

הכישורים הקולינריים שלי מסתכמים בהכנת חביתה ושניצלים.

מה את/ה מאחל/ת לחיפה ואנשיה לשנה העברית החדשה?

התחדשות. כל כך הרבה שנים העיר הוזנחה והגיע הזמן שמרחביה הציבוריים יתחדשו ויהיו איכותיים, מעוצבים וכיפיים.

לסיום העלינו את השיר המשעשע הזה מהאוב, סליחה, מהיוטיוב 🙂 

לא מצאנו עליו הרבה אבל הבחורות ששרות ואולי גם כתבו הן סיוון אביה ומאיה.

נשמח לפרטים נוספים ממי שאולי יידע. 

הישארו מעודכנים!

קבלו פוסטים חדשים בבלוג ועדכונים על סיורים

© כל הזכויות שמורות. תרבות אכילה. נעמה סובול. 2019

תהיו חברתיים :)
בפייסבוק
בטוויטר
במייל

לסיורים קרובים

ליצירת קשר

עוד מהבלוג